antrikot

antrasit

Fransızca anthracite "bir tür kömür, koyu gri renk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca anthrakítēs ανθρακίτης z "«kömüre benzeyen», bir tür değerli mineral veya kömür çeşidi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ánthraks άνθραξ z "1. kömür, 2. şap (şarbon) hastalığı" sözcüğünden türetilmiştir.

antre

Fransızca entrée "giriş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen intrata sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince intrare "içeri girmek" fiilinin geçmiş zaman fiil-sıfatı dişilidir. Latince fiil Latince inter "içeri, arası" sözcüğünün isimden türetilmiş fiilidir.

antrenman

Fransızca entraînement "talim, eğitim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca entraîner "peşinden çekmek, çekip çevirmek, çalıştırmak" fiilinden +ment° ekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca traîner "çekerek götürmek, sürüklemek" fiilinden in+1 önekiyle türetilmiştir. Fransızca fiil Geç Latince aynı anlama gelen traginare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince trahere, tract- "çekmek, sürmek" fiilinden türetilmiştir.

antrenör

Fransızca entraîneur "idman yaptıran" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca entraîner "idman yapmak" fiilinden +(t)or ekiyle türetilmiştir.

antrepo

Fransızca entrepôt "ihraç ve ithal mallarının geçici olarak depolandığı yer, transit deposu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca entreposer "içeri koymak, depolamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca poser "koymak" fiilinden inter+ önekiyle türetilmiştir.

antrikot
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Ahmed Rasim, Şehir Mektupları, 1899]
biçimi antrkottan yukarı tırtıl veya bülbül tırnağı dikiş üzerine

Köken

Fransızca entrecôte "«kaburga arası», bir et kesimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca entre "arası, içi (edat)" ve Fransızca côte "kaburga" sözcüklerinin bileşiğidir.

Daha fazla bilgi için inter+, kot1 maddelerine bakınız.

Benzer sözcükler

antrkot


24.06.2015
antrop(o)+

Fransızca ve İngilizce anthropo+ "[bileşik adlarda] insan" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Eski Yunanca ánthrōpos άνθρωπος z "insan" sözcüğünden alıntıdır.

antropoit

Fransızca anthropoïde veya İngilizce anthropoid "insansı" sözcüğünden alıntıdır.

antropoloji

Fransızca anthropologie veya İngilizce anthropology "insanbilim" sözcüğünden alıntıdır.

antrparantez

Notice: Undefined offset: 4 in /var/www/vhosts/nisanyansozluk.com/httpdocs/library/Etym.php on line 169

Fransızca entre parenthèses "parantez arası" deyiminden alıntıdır. Fransızca parenthèses "parantezler" sözcüklerinin bileşiğidir. Bu sözcük Fransızca entre "içi, arası (edat)" ve

anturaj

Fransızca ve İngilizce entourage "maiyet, çevre" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca entourer "çevresini sarmak" fiilinden +age ekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca tour "çevre, halka" sözcüğünden in+1 önekiyle türetilmiştir.