samba

sam yeli

Arapça smm kökünden gelen sāmm سامّ z "zehirleyen" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça samma سمّ z "ilaçla tedavi etti, zehirledi" fiilinin fāˁil vezninde etken fiil sıfatııdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice sam סַם z "ilaç, zehir" sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Akatça şammu "ot, şifalı ot, ilaç" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

saman1

Eski Türkçe saman "kesilerek kurutulmuş tahıl gövdesi" sözcüğünden evrilmiştir.

saman2

Farsça sāmān سامان z "servet, zenginlik" sözcüğünden alıntıdır.

samanyolu
samaryum

Yeni Latince samarium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1879 Paul Émile Lecoq de Boisbaudran, Fr. kimyacı.) Latince sözcük Vassili E. Samarski "Rus mühendis subay (1803-1870)" özel adından +ium ekiyle türetilmiştir.

samba
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Milliyet - gazete, 1950]
rumba, samba ve tangolar

Köken

Portekizce (Brezilya lehçesi) samba "Brezilya'de zenci kökenli bir dans" sözcüğünden alıntıdır. Portekizce sözcük Kongo dilinde semba "göbek?" sözcüğünden alıntıdır.

Ek açıklama

Brezilya'nın Bahia eyaletinde zencilere özgü bir tür iken 1917'de Mauro Almeida tarafından popülerleştirildi; 1930'larda dünyaya yayıldı.


14.01.2015
samimi

Arapça yazılı örneği bulunmayan *ṣamīmī صميمى z "içten" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṣmm kökünden gelen ṣamīm صميم z "bir şeyin en iç kısmı, öz, ilik" sözcüğünün nisbet halidir.

samizdat

Rusça samizdát самизда́т z "«kendi-yayım», Sovyet döneminde yasadışı olarak dağıtılan muhalif yayınlara verilen ad" sözcüğünden alıntıdır. Rusça sözcük Rusça samo- "kendi" ve Rusça izdátel′stvo изда́телство z "yayınevi, yayım" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Rusça sözcük Rusça iz- "dışarı yöneliş edatı, ex-" ve Rusça sözcük Rusça daty дать z "vermek" fiilinden alıntıdır. )

sampan

Fransızca ve İngilizce sampan "Çin'e özgü yelkenli kayık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Çince sam pán 舢舨 z "üç-tahta, Çin'e özgü yelkenli kayık" sözcüğünden alıntıdır.

samsa

Farsça samōsa veya sambūse سموسه/سمبوسه z "1. üç köşeli, 2. üçgen böreği" sözcüğünden alıntıdır.

samur

Arapça ve Farsça sammūr سمّور z "sansargillerden kürkü makbul bir hayvan, martes zibellina" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Farsça aynı anlama gelen samor sözcüğünden alıntıdır.